31 Ağustos 2012 Cuma

parkımıza dokunma!..

‘Birlik’te Sahip Çıktılar

     Ankara- Çukurambar’da bulunan Yüzüncü Yıl Birlik Parkı’nın bir bölümünün önceki ay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imara açılmasını protesto eden mahalle sakinleri parkta toplanarak karara tepki gösterdiler.
     Çukurambar, İşçi Blokları, Çiğdem ve Kızılırmak mahallelerinde oturan vatandaşların tepki gösterdiği eyleme CHP Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Bülent Kuşoğlu, CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Çankaya Belediye Başkanvekili Haydar Han ve Belediye Başkan Yardımcıları ve Çankaya Kent Konseyi yönetimi de katıldı.
     Ankara’nın sayılı rekreasyon alanlarından birisi olan ve büyük bir yeşil alan zenginliğine sahip olan Birlik Parkı’nda 4’üncü kez bir araya geldiklerini söyleyen Ankara "100.Yıl Birlik Parkı Platformu" Koordinatörü Mimar Ahmet Nedim Kaya, kendilerini bu soğuk havada yalnız bırakmayan ve haklı mücadelelerine destek veren mahalle sakinleri ile siyasilere teşekkür etti.
     Parkın yeşil alandan arındırılarak ranta dönüşmesini protesto edenlerin başında çocukların ön safta yer alması da dikkat çekti. ‘Parkıma Dokunma, ‘Çocuklarımız Nerede Oynayacak, ‘Biz Doğayı Korursak Doğa da Bizi Korur’ başlıklı dövizleri ellerinden bırakmayan çocuklar, aileleri ile birlikte parka sahip çıktılar.
     Çetin kış koşullarında doğaya sahip çıkma kararlılığını gösteren tüm mahalle sakinlerinden büyük gurur duyduğunu ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ‘Sizlerin komşusu olmaktan, sizlerin Belediye Başkanı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum, Büyükşehir Belediyeleri sınırlarında imar planı yapımı ve onaylama yetkisi, nihai merci olarak Büyükşehir Belediyeleri’ne aittir. Çankaya Belediyesi de Büyükşehir sınırları içerisindedir. Bizim planlama yetkimiz ne yazık ki yoktur. Bu bölgenin planları yapımı ve onaylanması ile ilgili süreçte tümüyle Çankaya Belediyesi’nin kontrolü ve inisiyatifi dışında Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu alanın yeşil kalması için sizlerle beraber ne yapılması gerekiyorsa elimizden gelenin fazlasını yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Bu bölge sizlerin duyarlılığına, sizlerin yeşil tutkusuna layık olacak biçimde düzenlenecektir. Bu alanın park olarak halkın kullanımında kalması için yargı yolu dahil her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini ve bölgedeki sivil inisiyatifin yanında olacaklarını vurgulayan Tanık, ‘sizlerle beraber burada nöbet tutmaya, sabahlamaya hazırız’ diye konuştu.
     Bu kenti yönetenlerin Ankara’yı boşaltmaya kararlı olduğunu ama buna hep beraber dur diyeceklerini dile getiren CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin ise ‘ Bu kenti yönetenler kent ormanları ve yeşil alanlar yönünden Türkiye’nin sayılı kentlerinden biri olan Ankara’ya daha fazla yeşil alan kazandırması gerekirken kentimizin yeşil alanlarını ranta, ticarete açıyorlar. Ankara bu yönetim tarafından yeterince ucubeleştirildi. Bu kentin yeni ucubelere ihtiyacı yok’ dedi.
     Vatandaşların eylemine destek veren CHP Ankara Milletvekilleri Levent Gök ve Bülent Kuşoğlu ise Meclis’te bu olayın takipçisi olacaklarını, sorunun çözümü için gerekli çalışmaları yapacaklarını söylediler.

  Ankara, 13.02.2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder