3 Eylül 2012 Pazartesi

büyük eylem,

 İşçi Blokları Mah.
"100. YIL BİRLİK PARKI' nda Büyük Eylem Çankaya İlçe sınırları içerisinde bulunan 100. Yıl İşçi Bloklarındaki Birlik Parkı’nın yanlış şehircilik uygulamasına kurban edilmemesi için biraraya gelen 
 Dört Mahalle Sakinleri ve komşular eylem düzenlediler. 

Kategori: 
Aktüel
Eklenme Tarihi: 
21 Ocak 2012
Geçerli Tarih: 
03 Eylül 2012, 12:16
Site: Flas Gazetesi
URL: http://
flasgazetesi.com.tr /haber/haber_detay.asp?haberID=2475
***
Çankaya İlçe sınırları içerisinde bulunan 100. Yıl İşçi Bloklarındaki Birlik Parkı’nın yanlış şehircilik uygulamasına kurban edilmemesi için biraraya gelen vatandaşlar eylem düzenlediler.
Birlik Parkı’nda düzenlenen eyleme semt sakinleri, İşçi Blokları,Çukurambar, Çiğdem,  Kızılırmak Mahalleleri muhtarları ve bu mahallelerin semt temsilcileri, destek verdiler.
Birlik Parkı içinde toplanan ve Birlik Parkı yok edilmeye çalışıldığı için seslerini duyurmak isteyen semt sakinlerinin gönüllü temsilcileri olan 100.YIL BİRLİK PARKI PLATFORMU yetkilileri burada bir basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklama şöyle:

“BİRLİK’teyiz, Bu BİRLİK’teliğimiz bazılarının hoşuna gitmese de biz BİRLİK’te olmaya devam edeceğiz.  Böylece yapılan yanlış uygulamalara ve  haksızlıklara, kentin rant uğruna birilerine peşkeş çekilmesine dur diyebiliriz. Kendi çevremizde gördüğümüz bu haksız uygulamaya gösterdiğimiz tepkiyi yaşadığımız tüm alanlara yayabilirsek yani 
HAKKINI ARAYAN, KENDİ HUKUKUNU KORUYAN VE SORU SORAN VATANDAŞ OLURSAK
bu tür haksızlıklar ve usulsüzlükler kolay kolay bir daha tekrarlanamaz.
4 Mahallenin ortasında ve bu 4 Mahalle tarafından da yoğun bir şekilde kullanılan, bebek ve çocuklarımızın oyun parkı, gençlerimiz ve yaşlılarımızın  yürüyüş alanı ve bütün bölgede yaşayan insanlarımızın  spor yaptığı ve kentimizin temiz hava koridorlarından biri olan ,  toplam 100.000’ni  aşkın Bölge sakinine hizmet veren  ve ANKARA İl Merkezindeki AKTİF YEŞİL ALANIN YAKLAŞIK % 3’ü olan 40 dönüm bir  diğer deyişle 40.000 M2 alanıyla ve içinde yüzlerce ağaç ve peyzaj düzenlemesi olan güzelim Birlik Parkı’mız Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı bir kararla yok edilmek istenmektedir.
Parkın bir kısmı, alınan bu kararla konut ve işyeri olarak imara yani BETONLAŞMAYA açılmak istenmektedir. Gerekçe ise bu alandaki arsaların bir kısmının belediyeye sözde terk edilmemiş olması ve terki yapılmayan bu hisselerin birileri tarafından toplanarak kamulaştırmasız el koyma davası açılması ve davanın kazanılması olarak gösterilmektedir.
Davayı kazananlara 90.000 TL kamulaştırma bedeli ödememek için bu betonlaşmaya izin vermek istenmektedir. Böyle bir uygulama asla kabul edilemez.
Sayın Komşularımız,  aşağıdaki iki soruya cevap arıyoruz.
Terki yapılmayan bir arsa üzerindeB. Belediyesi böyle bir parkı nasıl yapabilmiştir? Park için buraya milyonlarca lira masraf yapılırken 40.000 M2 alanı kapsayan bir sahanın terk ve diğer işlemleri   neden ve nasıl  görülmemiştir ?
Buradaki küçük hisseleri toplayan TİCARİ ÇIKARCILAR VEYA  PİYONLAR kimlerdir ?
Şimdi yapılacak olan bu Belediye Meclis Kararı’nın iptal edilmesi ve parkın şu anda olduğu gibi Bölge sakinlerine hizmet vermeye devam etmesinin sağlanmasıdır. Bunun için hak iddia edenlere  başka yerlerden, ilgili Belediye tarafından arsa verilebilir.
BİRLİK parkının çiçekleri, böcekleri, cıvıl cıvıl öten çeşitli kuşları ve ayrıca  25-30 yaşlarındaki 100 lerce ağacı bizlerin evlatlarıdır. Sonuç olarak; Evlatlarımıza kıymayalım, başkalarına da kıydırmayalım. Bu park ve yeşil alan kurtarılana kadar bu tepkimiz ve takibimiz devam edecektir.”
100.YIL BİRLİK PARKI PLATFORMU
(21 Ocak 2012 – FLAŞ GÜNDEM, Ankara) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder